VatCard

KARTA VATOWCA W POLSKIM RADIU W TRÓJCE!
Radiowa Trójka wyemitowała we wtorek /19.12 o godz. 18.45/ audycję pt. BARDZO WAŻNY PROJEKT, gdzie głos w sprawie wprowadzenia karty vatowca zabrali:
dr Dariusz Grabowski – ekonomista, doradca w rządzie premiera Olszewskiego, http://dariuszgrabowski.eu/?page_id=11
Tomasz Grunwald – prawnik, doradca podatkowy w KPMG /międzynarodowa siecć firm audytorsko-doradczych, audytor nr 1 w Polsce/ https://home.kpmg.com/pl/pl/home/contacts/g/tomasz-grunwald.html
Poniżej znajdą Państwo film z audycji oraz opis pomysłu, który ułatwia działalność gospodarczą WSZYSTKIM PRZEDSIĘBIORCOM i w 100% likwiduje wyłudzenia VATu!!!

vatSzanowni Państwo,
zgodnie z ideą , podatkiem VAT winna być obciążona ostateczna konsumpcja towarów i usług. A zatem z powyższego wynika, że podatek ten nie powinien obciążać podmiotów biorących udział w obrocie nimi. Oto propozycja zmian ustawy o podatku VAT, które są jak najbardziej zgodne z w/w ideą podatku.

Po pierwsze jeśli obie strony transakcji są vatowcami , powinny rozliczać się w kwocie netto. Można to obecnie osiągnąć zgodnie z przepisami UE poprzez objęcie tzw. odwrotnym obciążeniem wszystkich towarów i usług, czyli wydłużyć załącznik nr 11. Przy takim rozwiązaniu:

1) FIRMOM zmniejsza się pracochłonność w księgowości (nie rozliczają VAT, nie ma JPK , itp.)

2) w FIRMACH zwiększają się zasoby gotówki o nie płacony VAT, który mogą dalej inwestować,

3)FIRMY nie muszą czekać miesiącami na zwrot podatku i co najważniejsze nie boją się interpretacji US , czy taki zwrot im przysługuje i czy nie zostaną uznane za „złodziei”.

4) Państwo nie ma problemu wyłudzeń i może się skupić na sprzedaży detalicznej (kasy fiskalne itd.), może bardziej uszczelnić system , SZARA STREFA itp. Drugim elementem jest karta VAT-owca (VatCard), która ma spełniać rolę weryfikującą czy ma być wystawiona faktura VAT czy paragon. Firma występuje o takie karty do Ministerstwa Finansów dla wszystkich swoich pracowników upoważnionych do zakupów na rzecz firmy. Posiadanie VatCard upoważnia do otrzymywania faktur z „odwrotnym obciążeniem” (bez VAT). Karta ma za zadanie ułatwić weryfikację podmiotu uprawnionego do otrzymywania takich faktur , jak również znieść odpowiedzialność za jej wystawienie. To osoba posiadająca kartę i PIN do niej będzie odpowiadała za legalność transakcji. Trzecim elementem jest system informatyczny , który na podobieństwo systemów bankowych, monitoruje w/w zasób VatCard i transakcje nimi.

Proponowane zmiany , jak widać są dobre dla budżetu i przyjazne dla przedsiębiorców. Dlatego proszę Państwa o pomoc w skierowaniu petycji do Ministerstwa Finansów, by przedstawione zmiany wprowadzić w życie .

Z poważaniem

Andrzej Bernal