INFORMACJA PRASOWA ZUS

24 maja, 2019 | by autor
INFORMACJA PRASOWA ZUS
Informacje z regionu
0

Emerytalni rekordziści w Zachodniopomorskiem
Najwyższa emerytura w Zachodniopomorskiem to ponad 13 tys. złotych. Najniższa zaś wynosi 4 grosze.
Oddziały ZUS w naszym województwie wypłacają emerytury przeszło 260 tys. osób. Zachodniopomorski emeryt otrzymuje co miesiąc z ZUS średnio ok. 2,2 tys. złotych (dane z grudnia 2018 roku).
Najwyższą emeryturę w regionie wypłaca szczeciński ZUS. Ponad 13 tys. zł otrzymuje mężczyzna, który skorzystał ze świadczenia po ukończeniu 75 roku życia i przepracował przeszło 55 lat.
Nie jest to najwyższa wypłata w Polsce. Są emeryci, którzy wypracowali świadczenie w wysokości przekraczającej 20 tys. złotych. Emerytka z kujawsko-pomorskiego otrzymuje od ZUS ponad 22 tys. zł, podobnie jak emeryt z Lublina. Łączy ich to, że obydwoje przepracowali 61 lat i przeszli na emeryturę dopiero po skończeniu 80 lat.
Jak wynika z danych ZUS, tak wysokie świadczenia otrzymują osoby, które mają długi staż pracy a na emeryturę zdecydowały się przejść wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość emerytury składa się kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta.
Z drugiej strony z roku na rok rośnie liczba emerytur kilkugroszowych. To konsekwencja wprowadzenia od 1999 r. reformy emerytalnej. W systemie zdefiniowanej składki, zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać świadczenie emerytalne. Jego wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu.
Najniższe świadczenie w naszym województwie wynosi 4 grosze. Otrzymuje je kobieta, która przepracowała tylko 1 miesiąc i 12 dni. Jest to też najniższa wypłacana emerytura w Polsce.
Najwyższe i najniższe świadczenia wypłacane przez zachodniopomorskie oddziały ZUS:
Najwyższa emerytura Najniższa emerytura
Odział ZUS w Szczecinie 13 057,64 zł 4 grosze
Oddział ZUS w Koszalinie 11 929,88 zł 48 groszy

Karol Jagielski
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *