RATUJEMY ZABYTKOWY ELEWATOR W DARŁOWIE

30 lipca, 2017 | by autor
RATUJEMY ZABYTKOWY ELEWATOR W DARŁOWIE
Wiadomości
5

Szanowni Czytelnicy,
Mimo sezonu urlopowego trwa szaleńcza walka o uratowanie symboli Darłowa jakimi są elewatory zbożowe przy ul. Portowej. Niestety z trzech jakie istniały po wojnie, pozostały już tylko dwa największe, niestety ten najmniejszy ale jednocześnie najstarszy zburzyły OBECNE WŁADZE MIASTA /w 2012 roku elewatory należały do Zarządu Portu Morskiego, którego właścicielem jest Miasto Darłowo/. Tu możecie Państwo obejrzeć jak obecne władze obeszły się z najstarszym zabytkowym elewatorem http://slawno.naszemiasto.pl/artykul/port-darlowo-zarzad-portu-morskiego-rozpoczal-porzadkowanie,1314323,art,t,id,tm.html . Tym bardziej jest to DZIWNE, że te same władze wpisały elewatory, uchwałą nr IV/30/07 z dnia 06.02.2007 roku do mpzp /miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego/ jako OBIEKTY ZABYTKOWE.
Jaką krótką pamięć ma ta władza, bo po pięciu latach zapomina i burzy własny zabytek, to tym bardziej smutne, że przetrwał w czasie wojny, a zginął w czasach pokoju. Jednak gdy tylko dowiedzieliśmy się o planach zburzenia drugiego, największego elewatora, postanowiliśmy go uratować. Już jeden uratowany zabytek mamy na koncie, jest nim dworcowa wieża ciśnień w Sławnie.Podjęliśmy się prawie niemożliwego, gdyż obecny właściciel miał już prawomocną decyzję na wyburzenie ZABYTKU. Dla przypomnienia podajemy kilka tytułów prasowych :
Elewator do rozbiórki – Dziennik Bałtycki
Elewator zbożowy zniknie z krajobrazu – TVP Szczecin
Elewator zbożowy w Darłowie do rozbiórki – gk24.pl
Wszystkie te „media” postawiły na tym zabytku krzyżyk, dlatego z WIELKĄ przyjemnością informujemy, że udało się nam NIEMOŻLIWE. Pan Wojewoda wstrzymał z urzędu wykonanie rozbiórki. Jednocześnie dalej prosimy o całkowite uchylenie decyzji rozbiórki. Dla poparcia naszej prośby niech posłuży fragment GMINNEGO PROGRAMU OPIEKI NAD ZABYTKAMI MIASTA DARŁOWA NA LATA 2016-2020 /który nie wiedzieć czemu, a właściwie już wiemy czemu !!! nie został przyjęty/
9.10. Zabytki o najwyższym znaczeniu dla gminy
Problem ewaluacji zasobu zabytkowego należy odnosić do zasadniczych celów działania i rozwoju gminy. Dla celu gospodarczego i społecznego jakim są dochody gminy a w szczególności z turystyki należy na najwyższym poziomie usytuować Zamek Książąt Pomorskich i trzy średniowieczne świątynie: kościół Mariacki, św. Gertrudy i św. Jerzego. Bardzo ważną rolę odgrywa układ starego miasta którego czytelność wynika z istnienia i wartości estetycznej obudowy kubaturowej. Kolejnym czynnikiem są przestrzenie publiczne zarówno zabytkowe – Rynek, Podzamcze, Planty jak i współczesne szczególnie związane z rzeką i portem – zabytkowe spichlerze, budynki portowe, latarnia morska oraz obszarem nadmorskim z plażami i ośrodkami turystycznymi w często w zabytkowych budynkach.

Prosimy Państwa o przesyłanie mejli lub listów na podane poniżej adresy z prośbą o :
1/ ostateczne uchylenie decyzji /można skopiować powyższy fragment lub własnymi słowami/ do
Pana Wojewody – wojewoda@szczecin.uw.gov.pl , ul. Wały Chrobrego 4, 70-502 Szczecin,
Pani Dyr Elżbiety Piaseckiej Wydz. Arch. i Gosp. Przestrzennej – zuw@szczecin.uw.gov.pl , ul. Wały Chrobrego 4, 70-502 Szczecin,
2/ wpisanie zabytkowych elewatorów do rejestru zabytków, gdyż i takie działania podjęliśmy w celu trwałej ochrony tych ZABYTKOWYCH ELEWATORÓW O NAJWYŻSZYM ZNACZENIU DLA GMINY MIASTA DARŁOWA:
Do Pana Wojewody – j.w.
Do Pani Ewy Staneckiej Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – sekretariat@wkz.szczecin.pl , ul. Wały Chrobrego 4, 70-502 Szczecin.
Wydawca
PS pod wskazanym linkiem znajduje się ww. Gminny Program Opieki nad Zabytkami Darłowa http://um.darlowo.ibip.pl/public/get_file_contents.php?id=288009
Najciekawsza jest w nim tabela Gminnej Ewidencji Zabytków /od str. 28/ w której pod pozycjami nr 263-265 znajdują się TRZY ELEWATORY, NAWET TEN KTÓREGO JUŻ NIE MA !!! Proszę również zobaczyć co w widnieje w ostatniej kolumnie, która określa STAN ZACHOWANIA obiektu : dobry. To pozostawiamy już bez komentarza .

5 Comments

  1. Krystyna Kasperska says:

    Jak mogłoby go nie być ??? Jest wpisany w krajobraz okolic Darłowa od zawsze !!!!!

  2. Izabela Kalicka says:

    Istnieje ‚coś’ takiego jak ochrona krajobrazu, krajobraz, czy to miejski czy naturalny, stanowi o atrakcyjności miejsca. Nie jest bez znaczenia gdzie mieszkamy, gdzie pracujemy, gdzie jedziemy na wakacje – zawsze chcielibyśmy interesujących, ładnych, czy wrecz pięknych miejsc. Wrażenia estetyczne się licza – ludzie wychowani w pięknym otoczeniu nabywają wrażliwości na urodę otoczenia – ta wrazliwość to dar – dar od natury, od pięknej przestrzeni publicznej, od krajobrazu. Ludzię są szczęśliwsi gdy miasta są ładne, gdy mają dostep do urokliwych parków, alei czy takichże naturalnych pejzaży. Darłowskie elewatory do symbol miasta portowego Darłowa,to wyróżnik, to wartość dodana. Zepsuć przestrzeń publiczną bardzo łatwo (casus apartamentowców w porcie) – bądzmy mądrzy i ostrożni !

  3. TM says:

    po pierwsze nie został zniszczony trzeci elewator, bo taki nigdy nie istniał (radzę Panu P.M. dokładniej poznać historię portu handlowego…był to magazyn płaski, w którym zawalił się dach a jego stan techniczny zagrażał życiu i zdrowiu pracownikom. Po drugie nie został on zniszczony kiedy właścicielem był Zarząd Portu, tylko został wyburzony już przez następnego właściciela…po trzecie czy ktoś w ogóle zna stan techniczny elewatora, o którym mowa? bo już w latach 90tych doszło tam do katastrofy bidowlanej i odpadła elewacja z całej zachodniej ściany…budynek coraz bardziej zsczyna pływać a jakoś nie widzę, by konserwator zabytków wyłożyłby miliony na stabilizację budynku, jak również nie dostrzegam, by zapaleńcy ratowania elewatora np. zorganizowali zbiórkę pieniędzy na jego ratowanie….po czwarte w obecnym kształcie działalności portu handlowego elewwtor nie ma racji bytu a przestrzeń, którą zajmuje mogłaby być wykorzystana jako plac składowy, który zwiększyłby możliwą masę ładunkową, którą port może przyjąć…rozumiem, że jest to kolejny punkt honoru przegranej lokalnej dobrej zmiany, która nie może dalej się pogodzić z totalną porażką i próbują tylko eszystko wstrzymać na zasadzie nie bo nie i ma być średniowiecze najlepiej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *